Biyografi

Zeynep Rade

İstanbul’da doğdu. İşletme eğitiminden sonra Karşılaştırmalı Edebiyat dalında lisansüstü eğitimini tamamladı.
Tezini, “İngiliz ve Türk Polisiyesinde Yardımcı Detektifler” üzerine yazdı.

Öykü ve makaleleri; Cin Ayşe fanzin, Bugünden Edebiyat, Sözcükler, Amargi, Kitapçı, Lacivert ve Öykü Gazetesi’nde çıktı. Radyo Oyunları 1 (2011), Ölüler ve Periler (2012), Radyo Oyunları 2 (2015), İki Renkli Muhallebi (2017), Yeniköy’de Bir Yalı (2017) ve En Güzel Boşanma Hikâyeleri (2017) adlı kitapları yayımlandı.

Halen Cenevre Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde, “İngiliz Polisiye Edebiyatında İstanbul İmgesi” araştırma konusuyla doktora çalışmalarına devam ediyor.

Fransa’da bir dağ köyünde yaşıyor.

Yeniköy'de Bir Yalı

Zeynep Rade

Yeniköy'de Bir Yalı

"1913 senesinin ilkbaharında Halit Paşa ve ailesi yalılarına yerleştiler. O vakitler yalı renklerinin bir anlamı vardı. Müslümanların yalılarını kızıl veya kırmızıya, gayrimüslimlerinse sarı, bej ya da kahverengiye boyaması beklenirdi. Halit Paşa bu hususun farkına yalıyı aldıktan sonra varmıştı. Kendisi bir devlet memuru olarak elbet evini kırmızıya boyamalıydı ama ya maliyeti? Paracıklarının daha ilk günden kuş olup uçacağını düşündükçe sıtma tutmuşçasına üzerine bir üşüme geliyor, zangır zangır titriyordu.

Teferruatlı hesaplardan sonra münasip bir neticeye vardı! Yalı beyazdı ya, işte bu sebepten ona milliyetçiliğinin sembolü bir isim koyacaktı. Çok düşünmeden Bâb-ı Âli'deki tabelacının yolunu tuttu. Tabelacı işini bitirip teslim ettiğinde, iki kalın camın arasına yazılan yazı caddenin karşısından okunuyordu.

Allaturca"

Yeniköy’de Bir Yalı, Baston ailesinin 1900’lerin başlarından 1960’lara kadar gelen, iki kuşağın anlatıldığı biraz trajik biraz komik, naif ve sürükleyici hikâyesi.
Halit Paşa ve Saliha Hanım konak yaşamından, adını Allaturca koydukları yalılarına taşınır. İlk oğulları Enver’den sonra ikinci oğulları Fikret, Allaturca’da dünyaya gelir. Ne var ki felaketler de peşi sıra gelecektir.


Baskı Sayısı : 1. Baskı
Baskı Yılı: 2017
Sayfa Sayısı: 288
ISBN: 978-975-329-924-4


En Güzel Boşanma Hikayeleri

Zeynep Rade

En Güzel Boşanma Hikayeleri

“Alp’in cep telefonundan kendi cebime gönderdiğim mesaj aklıma geldi. Artık çok önemi yoktu. Yine de açıp okudum “Bilmiyorum” yazıyordu. Neyi? Sevişmek isteyip istemediğini mi? Alp’i hâlâ bekleyip beklemediğini mi? Neyi bilmiyordu?
Boşanan arkadaşlarımın sonradan ne hale geldiklerini görüyordum. Alp’in benden sonra bu kadınla evlenip Alsancak ya da Giove’de yaşamasına izin veremezdim. Ne yapacağıma karar vermiştim… Alp’i öldürecektim…”


Katil olmaya ramak kalmış eşlerden, sehpanın velayetini isteyen babalara, e-maillerle yapılan kavgalardan, soyadını arayan kadınlara, kentsel dönüşüm oyunlarından, seven erkeğin şiddetine, gelecekteki boşanma kurallarından Saray’ın eş seçme kriterlerine kadar birbirinden tuhaf on altı boşanma hikâyesi…

Baskı Sayısı : 1. Baskı
Baskı Yılı: 2017
Sayfa Sayısı: 208
ISBN: 978-975-329-925-1


İki Renkli Muhallebi

Zeynep Rade

İki Renkli Muhallebi


2018'de raflarda.Yayınevi: Elma Çocuk
Yayına Hazırlayan: Demet Uyar