Biyografi

Zeynep Rade

İstanbul'da doğdum. İşletme eğitimimden sonra Karşılaştırmalı Edebiyat dalında lisans üstü eğitimimi tamamladım. Çeşitli edebiyat dergileri, fanzin ve internet mecralarında öykü ve makalelerim çıktı.
2015'den bu yana Fransa- İsviçre sınırında bir dağ köyünde yaşıyor, İngilizce, Fransızca ve Türkçe dilleri arasında gidip geliyorum.
Edebiyat tarihi ve felsefesinden uzak kalmamak için ise Cenevre Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde doktora çalışmalarım sürüyor.

I was born in Istanbul where I've started my literary journey with writing radio dramas in 1990s which gave me a great joy at the time. Later they were published in 2011 and 2015 in two different books.
In 2017 my first novel and second collection of short stories have been published. And now my first children novel İki Renkli Muhallebi (Double Flavoured Pudding) is on the way..
I'm also curiously pursuing my PhD studies at the University of Geneva, in the English Language and Literature Department.
I've started living at the France-Suisse border in a mountain village a few years ago where I experience 'familiar things in strange and unfamiliar ways'...


YENİKÖY'DE BİR YALI

Zeynep Rade

YENİKÖY'DE BİR YALI

"1913 senesinin ilkbaharında Halit Paşa ve ailesi yalılarına yerleştiler. O vakitler yalı renklerinin bir anlamı vardı. Müslümanların yalılarını kızıl veya kırmızıya, gayrimüslimlerinse sarı, bej ya da kahverengiye boyaması beklenirdi. Halit Paşa bu hususun farkına yalıyı aldıktan sonra varmıştı. Kendisi bir devlet memuru olarak elbet evini kırmızıya boyamalıydı ama ya maliyeti? Paracıklarının daha ilk günden kuş olup uçacağını düşündükçe sıtma tutmuşçasına üzerine bir üşüme geliyor, zangır zangır titriyordu.

Teferruatlı hesaplardan sonra münasip bir neticeye vardı! Yalı beyazdı ya, işte bu sebepten ona milliyetçiliğinin sembolü bir isim koyacaktı. Çok düşünmeden Bâb-ı Âli'deki tabelacının yolunu tuttu. Tabelacı işini bitirip teslim ettiğinde, iki kalın camın arasına yazılan yazı caddenin karşısından okunuyordu.

Allaturca"

Yeniköy’de Bir Yalı, Baston ailesinin 1900’lerin başlarından 1960’lara kadar gelen, iki kuşağın anlatıldığı biraz trajik biraz komik, naif ve sürükleyici hikâyesi.
Halit Paşa ve Saliha Hanım konak yaşamından, adını Allaturca koydukları yalılarına taşınır. İlk oğulları Enver’den sonra ikinci oğulları Fikret, Allaturca’da dünyaya gelir. Ne var ki felaketler de peşi sıra gelecektir.


Baskı Sayısı : 1. Baskı
Baskı Yılı: 2017
Sayfa Sayısı: 288
ISBN: 978-975-329-924-4


EN GÜZEL BOŞANMA HİKAYELERİ

Zeynep Rade

EN GÜZEL BOŞANMA HİKAYELERİ

“Alp’in cep telefonundan kendi cebime gönderdiğim mesaj aklıma geldi. Artık çok önemi yoktu. Yine de açıp okudum “Bilmiyorum” yazıyordu. Neyi? Sevişmek isteyip istemediğini mi? Alp’i hâlâ bekleyip beklemediğini mi? Neyi bilmiyordu?
Boşanan arkadaşlarımın sonradan ne hale geldiklerini görüyordum. Alp’in benden sonra bu kadınla evlenip Alsancak ya da Giove’de yaşamasına izin veremezdim. Ne yapacağıma karar vermiştim… Alp’i öldürecektim…”


Katil olmaya ramak kalmış eşlerden, sehpanın velayetini isteyen babalara, e-maillerle yapılan kavgalardan, soyadını arayan kadınlara, kentsel dönüşüm oyunlarından, seven erkeğin şiddetine, gelecekteki boşanma kurallarından Saray’ın eş seçme kriterlerine kadar birbirinden tuhaf on altı boşanma hikâyesi…

Baskı Sayısı : 1. Baskı
Baskı Yılı: 2017
Sayfa Sayısı: 208
ISBN: 978-975-329-925-1


İKİ RENKLİ MUHALLEBİ

Zeynep Rade

İKİ RENKLİ MUHALLEBİ


Hayatınızı bir tatlıya benzetseniz hangisi olurdu? Ela’nınki iki renkli muhallebiyi andırıyor. Farklı iki tat sırt sırta vermiş, bir arada. Tıpkı annesi ve babasıyla sürdürdüğü iki ayrı yaşam gibi.

Ne yaparsınız, bazen ikiye bölünüverir en sevdiğiniz şeyler. Ancak hâlâ lezzetlidir tadını çıkarmayı bilirseniz. Yepyeni bir ev, yepyeni bir okul ve arkadaşlarla Ela’yı leziz mi leziz anlar bekliyor şimdi. Okul yolu sohbetleri uzadıkça uzuyor, 833 düğme yaratıcı projelere el sallıyor, büyüklerin karmaşık dünyası portakal danslarıyla biraz nefes alıyor…

Kaşık kaşık gider bu tatlı kitap!


Yayınevi: Elma Çocuk, Ankara
Editör: Demet Uyar
Resimleyen: Yusuf Tansu Özel
Sayfa sayısı: 144
Ebat : 13x19,5


AŞK MEKTUPLARI

Zeynep Rade

AŞK MEKTUPLARI

Bir çoğalma, birlikte düşünme ve ortak bir heyecanı sahiplenmenin ürünü olan bu kitap, Ayşegül Devecioğlu, Bahri Vardarlılar, Banu Özyürek, Buket Uzuner, Bülent Çallı, Cem Kalender, Ercan y Yılmaz, Ersan Üldes, Ethem Baran, Fatma Barbarosoğlu,
Ferat Emen, Ferhat Özkan, Gamze Arslan, Gönül Kıvılcım, İsmail Güzelsoy, Jaklin Çelik, Kerem Işık, Menekşe Toprak, Mevsim Yenice, Nihan Kaya, Nisan İğdem, Niyazi Zorlu, Sema Aslan, Selim İleri, Sezer Ateş Ayvaz, Sinem Sal, Suzan Samancı, Yavuz Ekinci, Zeynep Aliye, Zeynep Kaçar ve Zeynep Rade’nin mektuplarıyla oluştu.


"Nicedir bir şeyleri aşkla yapmayı, aşkla coşmayı, kalplerimizin aşkla atmasını özledik. Bu kitap bu özlemin giderilmesine küçük bir katkı olsun.
Bu kitabı var eden tüm yazarlarımıza ne kadar teşekkür etsek az. Üstelik bunu aşkla yaptılar..."

Seval Şahin


SHERLOCK TÜRKİYE'DE

Zeynep Rade

SHERLOCK TÜRKİYE'DE

Edebiyatın gelmiş geçmiş en “canlı” kahramanı. Gerçekten yaşadığına inanıldı, kitapta geçen Londra sokağı yıllar içinde neredeyse “kutsal” bir yer oldu, defalarca filme uyarlandı, milyonlarca insan tarafından izlenen dizilere konu oldu, metinleri sürekli yeniden üretildi… SherlockHolmes halen edebiyattan dünyaya sızmış çok gürültülü bir fenomen.

Sherlock ve dostu Watson Türkçede uzun zamandır bir hayalet gibi dolaşıyor. Bu “ölümsüz” karakterlerin yaratıcısı Arthur ConanDoyle da bu coğrafyaya yabancı biri değil üstelik. Kuvvetli bir iddiaya göre, kendisine Abdulhamid tarafından bir “Mecidiye Nişanı” takdim edilmişti.

Ayrıntıların insanı SherlockHolmes, şimdi yeni bir yolculuğa çıkıyor. Behçet Çelik, Şebnem İşigüzel, Hakan Bıçakcı, Gaye Boralıoğlu, Bahri Vardarlılar, Pelin Buzluk, İbrahim Yıldırım, Mevsim Yenice, Ömür İklim Demir, Zeynep Rade ve Seçkin Erdi devasa gedikler açıyor SherlockHolmes surlarına.

Sherlock Türkiye’deSeval Şahin tarafından yayına hazırlandı, günümüzün mühim yazarlarının metinleriyle okurun karşısına çıkıyor.
Buyurunuz yepyeni muammalara…
(Tanıtım Bülteninden)

Derleyici: Seval Şahin
Yayın Tarihi 2019-09-26
ISBN 6051854168
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 230
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm